Takip Edin  facebook twitter youtube

Hemoroid - Basur - Mayasıl Hastalığı

  • Genel Bilgi
  • Resim ve Videolar
  • İnteraktif Hasta Eğitimi
  • Sık Sorulan Sorular

Normalde doğan her canlıda kalın bağırsağın dışarı açılan en son kısmında damar ağları mevcuttur. Makat bölgesinde (anüs) ve kalın bağırsağın en son bölümünde bulunan ve hemoroidal damarlar denilen bu damar ağlarının vücudumuzda çok önemli görevleri vardır.

 

hemoroidal-damarlar

Bu görevler aşağıda sıralanmıştır;

  • Normalde bu damar ağlarında biriken kan makatın (anüsün) tam kapanmasını sağlar. Böylelikle hemoroidal damarlar, kişi makatını (anüsünü) sıkmadığı halde dışkılama kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur.
  • Yine aynı etkiyle bu damar ağı, dinlenme ve uyku halinde makatı (anüsü) tam kapatarak dışkının kilodu kirletmesine engel olur.
  • Ayrıca bu damar ağı makatı (anüsü) çevreleyen kas kitlesinin (sfinkterin) üzerinde koruyucu bir yastık tabakası görevi görür Dışkının makattan (anal kanaldan) geçmesi esnasında bu kasların direkt olarak dışkı ile teması hemoroidal damarlar sayesinde korunur. Böylelikle her dışkılamada bu kasların hasar görmesi engellenmiş olur.

HEMOROİDAL HASTALIK (HEMOROİD - BASUR - MAYASIL) NEDİR?

Bazı kişilerde makat (anüs) ve kalın bağırsağın son bölümü (rektum) çevresinde bulunan hemoroidal damarlar aşırı derecede genişler ve makattan (anüsten) dışarıya taşarlar. Örneğin kabızlık şikayeti olan bireylerde dışkı sertleşir ve dışkılama işlevi zorlaşır. Birey bu sert dışkıyı boşaltmak için aşırı ıkınma gereği duyar ve zorlanır. Bu sırada makat (anüs) kanalını örten tabaka ve damarlar zedelenir. Bu da damarlarda genişleme ve şişmeye neden olur. Damarlardaki bu genişleme ve şişmeye hemoroidal hastalık - basur hastalığı ya da kısaca hemoroid denir. Bu durumda damarlar normal işlevlerini yapamazlar ve bazen de ciddi şikayetlere neden olurlar. Bu belirti ve bulgular hangi hemoroidal grup hastalanır ise ona göre farklılık gösterir.

Hemoroid Memeleri

Makat Dışına Çıkan Hemoroid Memeleri

Dış (Eksternal) Hemoroidal Hastalık : Üzeri ince bir deri ile kaplı olan dış hemoroidler normalde hissedilmezler. Eğer bu hemoroidal damarların içinde bir kan pıhtısı (tromboz) oluşursa oldukça ağrılı olur. Hasta, makatının hemen kenarında eline sert ve ağrılı şişliğin (memelerin) geldiğini söyler. Bu içi pıhtı (tromboze hemoroid) ile dolu olan ağrılı şişlik (hemoroid memesi) yırtıldığı zaman kanama şikayetine neden olur. (Genellikle hemoroidin kanaması veya basurun kanaması olarak adlandırılır)

İç (İnternal) Hemoroidal Hastalık : Makatın (anüsün) içinde bulunan hemoroidal damarlardan gelişir. Ağrısız kanama en önemli belirtisidir. Bazen iç hemoroidler dışkılama sırasında makattan (anüsten) dışarı çıkarlar ve hasta eline bir şişlik (meme) geldiğinden şikayet eder. Buna ek olarak dışkılama sırasında dışarı çıkan ve içeri girmeyen iç hemoroidler ağrıya neden olabilir. Bazen dışarıda kalan bu memeler iltahaplanır ve ciddi sorun yaratabilir.

İç ve dış hemoroidler

Hemoroid hastalığı (Basur - Mayasıl) sadece iç ya da sadece dış hemoroidal damar ağını tutabileceği gibi, bazen hem iç hem de dış hemoroidal hastalık olarak da ortaya çıkabilir.

Genellikle toplumdaki 30 yaş üstü bireylerin yarısından fazlasında hayatlarının herhangi bir döneminde basur (hemoroidal hastalık) ile ilgili yakınmalar görülür.

Resim ve Videolar burada yer alacak.

Sık Sorulan Sorular burada yer alacak.