Takip Edin  facebook twitter youtube

Kemoterapi Nedir Ne Zaman İhtiyaç Duyulur ?

  • Genel Bilgi
  • Resim ve Videolar
  • İnteraktif Hasta Eğitimi
  • Sık Sorulan Sorular

Kalın bağırsak kanserinin (kolon, rektum veya kolorektal kanser) tedavisi hastalığın evresine ve hastanın özelliklerine göre planlanmaktadır. Her hastanın bireysel değerlendirilmesi ve buna göre bir tedavi planı yapılması gerekmektedir. Bu tedavinin başarısı "multidisipliner" bir tedavi yaklaşımını yani bir ekip çalışmasını gerektirir.

Bu bölümde ana hatları ile tıbbı onkoloğun tedavideki yerinden bahsedilecektir.

Kanser hücrelerinin ilaç verilerek tahrip edilmesine kemoterapi denir ve bu ilaç tedavisi tıbbı onkolog veya medikal onkolog tarafından planlanır. Kanser hücreleri belli bir evreden sonra kalın bağırsakta kanserin oluştuğu kısımda kana karışır ve vücudumuza yayılabilir. Bu durumda doktorun belirleyeceği bazı hastalarda kanser hücrelerinin başka organlara metastaz (sıçrama) yapmasını önlemek ve /veya yayılan kanser hücrelerini tahrip etmek ve tam iyileşme (şifa) sağlamak için ilaç tedavisi gerekli olabilir.

Bu amaçla en sık kullanılan ilaçlar 5-fluorourasil’dir. Bu ilaçla beraber başka ilaçlar da tedaviye eklenebilir. Bunlardan bazıları oxaloplatin, bevazizumab, irinotekan vs dir. Kalın bağırsak kanserinde kemoterapi amacı ile verilen ilaçlar günlük tedavi ünitelerinde hastayı hastaneye yatırmadan verilebilir.

Unutulmaması gereken en önemli nokta her bireyin kanserle savaş gücü ve ilaçları tolere edeceği düzey farklıdır. Bu nedenle tedavinin bir uzman tarafından denetlenmesi gerekir.

 

 

 

 

Etiketler: yan etki, kanser ilaçları, saç dökülmesi, alternatif tıp tedavisi, kalın barsak kanseri, kanser oluşumu, kanser gelişimi

AIDS Resim ve Videoları Burada Yer Alacak

AIDS Sık Sorulan Sorular Burada Yer Alacak