Takip Edin  facebook twitter youtube

Polip Nedir?

  • Genel Bilgi
  • Resim ve Videolar
  • İnteraktif Hasta Eğitimi
  • Sık Sorulan Sorular

Polipler, kalın bağırsağın (kolon ve rektumun) yüzeyini örten tabakanın (mukoza) anormal büyümesi sonucu gelişen ve bağırsak kanalı (lümen) içine doğru büyüyen kabartılardır.

Polip Nedir

Polip

Kalın bağırsağın en sık görülen hastalıklarından biridir. Erişkinlerde %15-20 oranında polip gözlenebilir. 50 yaş üzerinde ise bu oran %40-50’lere ulaşır.

Polipler farklı şekillerde oluşabilir. Bazı polipler, düz (sapsız veya sesil) bazıları ise bir sap ile bağırsak duvarına bağlıdırlar. (saplı polip)

Oluşan polipler büyüklüklerine göre de sınıflandırılırlar. 5mm’den küçük olanlara küçük polip (diminütif polip), 5-10 mm arası orta boy ve 10 mm den büyük olanlara ise büyük boy polip denilir.

Poliplerin şekil ve boyut olarak sınıflanmalarına ek olarak davranış özelliklerine göre de sınıflandırılırlar. Bazı polipler sadece bir kabartı olarak bağırsak içinde oluşabilirler ve vücutta herhangi bir zararlı etki göstermezler. Bunlara iyi huylu (benign) polipler denir. Bazı polipler ise çoğalabilir, büyür ve kansere dönüşüm gösterirler. Bu poliplere kötü huylu (habis - malign) denir.

Buna ek olarak polipler tek olabilecekleri gibi kalın bağırsak içinde birden fazla sayıda da bulunabilir. Kalın bağırsağında bir tane polip bulunan hastaların bağırsakları tamamen incelendiğinde başka bağırsak bölümlerinde de polipe rastlanabilir. Bazı hastalarda ise bağırsakta onlarca polip gözlenebilir. Bazı hastalarda ise kalın bağırsakta yüzlerce, binlerce polip oluşur. Bu duruma “polipozis sendromları – FAP – ailesel polipozis coli – ailesel adenomatöz polipozis koli sendromu” denir.

***

Polip Resim ve Videoları Burada Yer Alacak

Polip İnteraktif Hasta Eğitimi Burada Yer Alacak

Polip sık Sorulan Sorular Burada Yer Alacak