Takip Edin  facebook twitter youtube

Rektal Prolapsus (Kalın Bağırsak Sarkması) Neden Olur?

  • Genel Bilgi
  • Resim ve Videolar
  • İnteraktif Hasta Eğitimi
  • Sık Sorulan Sorular

Hastalığın oluşumunda çeşitli nedenler vardır. Uzun sürelerden beri devam eden dışkılama sırasında aşırı ıkınma alışkanlığının olması veya doğum sırasındaki zorlu ıkınmaların, geç dönemdeki etkisi olarak gözlenebilir. Bazı nadir olgularda genetik (kalıtsal-ırsî) yatkınlık saptanmıştır.

Aslında bu olay çoğu hastada yaşlanmaya bağlı olarak gelişen bir dizi olayın bir parçasıdır. Yaşlanma ile rektumu pelvis (leğen kemiği) içinde tutan bağlar zayıflamakta ve anal sfinkter kası (makatımızın kontrolünü sağlayan kas) gevşemektedir. Her iki olay yaşlanma ile hastalığın ortaya çıkmasını artırabilir. Bazı olgularda ise spinal kord (omurilik) kesileri veya hastalıkarı gibi nörolojik problemler, prolapsusa (kalın bağırsak sarkmasına) zemin hazırlayabilmektedir. Fakat çoğu hastada tek bir neden yerine bir çok etken söz konusudur.

Rektal Prolapsus Hemoroidle (Basur) Aynı Mıdır?

Bazı bulgular hemoroidle benzerlik göstermektedir. Kanama ve makatta ele kitle gelmesi (sarkan bağırsak dokusunun dışarı çıkması sonucu) gibi belirtiler birbirine benzese de rektal prolapsusta kalın bağırsağın makattan dışarı ve içeri doğru hareketi ve sarkması söz konusudur. Hemoroidler (basür) ise anal bölgeye (makata) yakın damar keseciklerinin genişlemesi sonucu oluşur.

Rektal Prolapsus Resim ve Videoları Burada Yer Alacak

Rektal Prolapsus İnteraktif Hasta Eğitimi Burada Yer Alacak

Rektal Prolapsus Sık Sorulan Sorular Burada Yer Alacak