Kolon Kanseri Tedavisi
Anoskopi

Anoskopi

Anoskopi Nedir?

Kalın bağırsağın son bölümü olan rektumun dışarıya açıldığı ağız bölgesine makat kanalı veya anal kanal denir. Bazı hastalıkların tanısı için doktorunuzun bu bölgeyi incelemesi gerekebilir. Makat kanalının (anal kanalın) içini kaplayan tabakanın özel metal bir aletle incelenmesine Anoskopi denir. Makat kanalı yaklaşık 4-6 cm uzunluğundadır ve kalın bağırsağı anüse (makata) bağlayan bölümüne verilen addır. Bağırsağın vücut dışına açılan ağzını oluşturur. Dışkı artıkları ve gaz vücut dışına atılır. Bu bölge hastalıklarında tanı için anoskopi tetkikine ihtiyaç duyulabilir.

Anoskop

Anoskop

Anoskopi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Anüs (makat) ve rektum hastalıklarının tanısında, fiziki muayeneye ek olarak anoskopiden yararlanılabilir. Makat bölgesi şikayetleri olan hastalarda bu şikayetin nedenini araştırmak için doktor anoskopi incelemesini kullanılabilir. Buna ek basur (hemoroid), anal fissür, anal fistül, makatta kaşıntı ve makat kanalında yerleşen poliplerin tedavisi ve tedavi sonrası takibinde anoskopi yöntemi sıkça kullanılmaktadır.

Anoskopi İçin Nasıl Bir Hazırlık Yapılmalıdır?

Anoskopi incelemesinden önceki akşam veya hemen inceleme öncesi rektumun boşalması için lavman (rektumu boşaltmak amacı ile kullanılan anüsten uygulanan ilaç) kullanılmalıdır. Ek olarak başka bir hazırlığa gerek yoktur.

Anoskopi Hazırlığı

Anoskopi Nasıl Yapılır?

Hastaların fizik muayenesinin yapıldığı yerde anoskopi tetkiki de yapılabilir. Anoskopi basit bir incelemedir. Anoskopi incelemesi birçok muayene pozisyonunda yapılabilmektedir. En sık tercih edilen şekli, hastanın muayene masasında diz dirsek pozisyonunda veya sol yan pozisyonda yatarken incelemenin yapılmasıdır. Bel altındaki giysilerin aşağıya doğru indirilmesinden sonra doktor eldiven giydiği işaret parmağını dikkatli bir şekilde anüse (makat'a) sokarak bu bölgede bir ağrı, hassasiyet, tıkanıklık olup olmadığını önce kontrol eder. Daha sonra üzerine kayganlaştırıcı jel sürülmüş olan metal anoskopu anüsten rektuma doğru ilerletir. Bu sırada hasta dolgunluk ve dışkılama ihtiyacı hissedebilir. Anoskopi incelemesi sırasında özel aletler yardımı ile polipler çıkarılabilir ve/veya doku örnekleri (biyopsi) alınabilir. Anoskopi işlemi bitince cihaz çıkarılır.

Anoskopi Nasıl Yapılır

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Rektum Kanseri (Kalın Bağırsak Kanseri) Nasıl Yayılır?

Rektum Kanseri (Kalın Bağırsak Kanseri) Nasıl Yayılır?

Kolon Kanseri Ameliyatı Sonrası Dışkı Kontrol Problemleri Olur mu?

Kolon Kanseri Ameliyatı Sonrası Dışkı Kontrol Problemleri Olur mu?

Pelvik Taban Hastalıkları

Pelvik Taban Hastalıkları

Makat (Anal Bölge) Hastalıkları

Makat (Anal Bölge) Hastalıkları

Divertiküler Hastalık

Divertiküler Hastalık

Doktora Sor
Randevu Al
Sizi Arayalım