Kolon Kanseri Tedavisi
Aspirin Kolon Kanserinden Ölüm Riskini Azaltır mı?

Aspirin Kolon Kanserinden Ölüm Riskini Azaltır mı?

Aspirin almak kolon kanseri nüksünü önleyebildiği gibi, bu hastalıktan ölüm riskini de azaltabilir. Aspirin herkesin ilaç dolabında ağrı kesici olarak ayrı bir yere sahiptir. Ama her gün düşük dozda aspirin kullanmanın kalp krizi ve inme riskini azalttığı da biliniyor. Şimdi, yeni yayınlanan bir çalışma, aspirinin kolon (kalın bağırsak) kanserinden ölüm riskini azaltabileceğini göstermektedir. Journal of the American Medical Association (JAMA) dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre aspirin kolorektal kanserinden ölümleri önleyebilmektedir.

Aspirin Kolon Kanserinden Ölüm Riskini Azaltır.

Massachusetts General Hospital ve Boston’daki Harvard Tıp Okulundan Dr. Andrew Chan ve meslektaşları tarafından yapılan çalışmada vücudun başka yerlerine yayılmamış kolorektal kanserli 1279 erkek ve kadında aspirin kullanımı araştırıldı. Araştırıcılar kanser tanısından sonra düzenli olarak aspirin alanlarda kanserden ölümün, aspirin almayanlara göre yaklaşık %30 oranında azaldığını buldular. Yirmi yıla yakın süreyle takip edilen bu hastalarda aspirinin başka nedenlere bağlı ölüm riskini de %21 oranında azalttığı görülüyor.

Kanserden Ölümlerin Aspirin Kullananlarda Kullanmayanlara Göre %30 Azaldığı Görülmüştür.

Araştırmayı yapan Dr. Chan “Bu sonuçlar aspirinin kolorektal tümörlerin oluşmasının yanı sıra yayılmasını da önlediğini gösterdi” diyor. Aspirinin bu hastalıkta kolorektal kanser hücrelerinin çoğalmasına ve iltihaba neden olan siklooksijenaz-2 veya COX-2 adıyla bilinen enzimi bloke ederek etkili olduğu sanılıyor. Zira kolorektal kanser tümörlerinin çoğu COX-2 üretiyor. Bu çalışmada bağırsaktaki kanser dokusunda bol miktarda COX-2 üreten kalın bağırsak kanseri olan hastalar aspirine en iyi yanıt veren grubu oluşturmaktadır.

Yararlarına rağmen aspirin midede ciddi kanamalara neden olabilir. Uzmanlar henüz bütün kolorektal kanser hastalarına aspirine başlamalarını önermek için çok erken olduğunu vurguluyorlar. Bu gözlemsel çalışmanın sonuçlarının, önce dikkatle kontrol edilen çalışmalarla doğrulanması gerekiyor.

Aspirinin Yararları

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Polipektomi

Polipektomi

Hemoroid (Basur) Ameliyatlarının Yan Etkileri (Komplikasyonları)

Hemoroid (Basur) Ameliyatlarının Yan Etkileri (Komplikasyonları)

Anal Apse (Makat Apsesi)

Anal Apse (Makat Apsesi)

Fazla Kilolar ve Kolon Kanseri (Bağırsak Kanseri)

Fazla Kilolar ve Kolon Kanseri (Bağırsak Kanseri)

Kolon Kanserinden (Kalın Bağırsak Kanserinden) Korunma

Kolon Kanserinden (Kalın Bağırsak Kanserinden) Korunma

Doktora Sor
Instagramda Takip Et