Kolon Kanseri Tedavisi
Bilgisayarlı Tomografi (CT/BT)

Bilgisayarlı Tomografi (CT/BT)

Bilgisayarlı Tomografi (CT/BT) Röntgen ışınları (x ışınları) ile vücudu ince dilimler (3-10 mm) şeklinde kesitler ile inceleyen bir tekniktir. Gelişen teknolojinin sunduğu çok kesitli BT cihazlarının hızı artmış, alabildikleri kesit kalınlıkları azalmıştır. Tek bir nefes tutma süresinde (15-20 saniye) tüm vücut, dilimler halinde görüntülenmekte; aralıksız alınan kesitler bilgisayarda işlenerek anatominin daha iyi anlaşılması sağlanabilmektedir.

Bilgisayarlı Tomografi

İnceleme sırasında hastanın bilgisayarlı tomografi masasında hareketsiz olarak yatması gerekir. Masa, cihazın orta kesimine doğru hareket ederken ilgili vücut kesimini görüntülemek için çok sayıda kesitsel görüntü cihaz tarafından alınır. İnceleme sırasında acı ya da ağrı hissi oluşturacak bir uygulama bulunmamaktadır. Karın BT tetkiklerinde genellikle ağızdan içirilen ilaçlı su ile tüm bağırsakların boyalı su ile dolması sağlanarak, bağırsak içinde ya da duvarında yer alan kitlelerin diğer dokulardan ayırımı kolaylaştırılır. Damardan pompa ile hızla verilen ilaç ile kanı boyayarak aynı incelemede damarların durumu, kitle ile damarların ilişkisi, kitlenin kanlanma özellikleri ve bazı kitlelerin görülebilir hale gelmesi sağlanır.

Bilgisayarlı Tomografi (BT)

BT radyasyon içermesi nedeniyle gereksiz yapılmamalıdır. Hızlı yapılması, dakikalar içinde çok farklı organ sistemlerini incelemesi nedeniyle tercih edilmektedir.

Bilgisayarlı tomografi işlemi incelenecek organa göre isimlendirilir. Örneğin karın bölgesi incelenecek ise "abdominal BT", göğüs kafesi incelenecek ise "toraks BT" denir. Bilgisayarlı tomografinin özel bir yönteminde kolonoskopiye benzer şekilde kalın bağırsak iç yapıları değerlendirilir ve hastalıklı bölgenin üzerindeki bağırsak yapıları hakkında da bilgi sağlanabilir. Bu yöntem "sanal kolonoskopi" olarak da bilinmektedir.

Bilgisayarlı Tomografi (CT)

Bilgisayarlı Tomografi (CT/BT)

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

İyi Huylu Kalın Bağırsak Patolojilerinin Değerlendirilmesi

İyi Huylu Kalın Bağırsak Patolojilerinin Değerlendirilmesi

Anestezi

Anestezi

Kolon Kanserinde Yapılan Ameliyatlar

Kolon Kanserinde Yapılan Ameliyatlar

FAP Sendromu (Familyal Adenomatöz Polipozis)

FAP Sendromu (Familyal Adenomatöz Polipozis)

Bağırsak Tıkanması

Bağırsak Tıkanması

Instagramda Takip Et