Doktora Sorun

Soru Sor

Son Yanıtlanan Sorular

A******* ********
14-10-2019 00:04:38

2013 yılında makat ile idrar yolu arasında bir operasyon geçirdim.O bölgede bir kütle (kis) alındı. Ameliyattan sonra kalın bağırsak sarkması sorunum var her geçen gün beni daha da zorlamaktadır. zamanla düzelir denildi ama düzelmedi bu konuda ne yapabilirim. Saygılarımla


Cevabı Gör
S****
24-06-2019 19:14:23

Büyük abdestimi yaparken dışkıda kan sürülmüş gibi geldi neyin belirtisi bu?


Cevabı Gör
i****** ****
04-10-2019 01:36:51

makatımda sivilcebenzeri tüp biciminde iki tarafı acık bi ucu icerde diyer ucu dışatda bikac kez sıktım iltihap ve kan geldi


Cevabı Gör
M*** ****
25-06-2019 07:01:20

Merhaba hocam, her dışkılamamdan sonra makatimda kasinma meydana geliyor ve en az yarim saat gecmiyor. Nedeni nedir sizce Tesekkurler..


Cevabı Gör
C***** ********
25-06-2019 22:45:51

İyi aksamlar doktor bey. benim annemde yaklaşık 1 aydır karın agrıması, kusma gaz sıkışması ve buyuk tuvalet sıkıntısı çekiyor. devlet hastanesinden 1 ay kullanılmak uzere reçete yazılmış 1 ay sonra tekrar gel demiş. bir bilgi verebilirmisiniz. acaba ilaç tedavisi zaman kazanmak içinmi yoksa iyleştirme durumu olabilir diyemi yazıldı. 2 aylık surecte çok ilerleme kat edermi bu hastalık?

CEVAP

ÖncelikleGeçmiş olsun.

Annenizin şikayetleri sindirim sisteminin fonksiyonel hastalıklarına bağlı olarak gelişmiş olabilir. Bir genel cerrahi yada gastroenteroloji uzmanına muayene olmasını öneririm. Yapılacak bazı tetkiklerden sonra (endoskopi, kolonoskopi vb.) tanısı konulabilir.

Saygılarımla


Cevabı Gör
N***** *******
27-06-2019 15:22:51

Sayın Hocam, Bana irrtabıl bağırsak sendromu dediler. 3 sene once. bu sene yine siskinlik, ishal var. midemde agriyor. ulsermi baska biseymi ne onerirsiniz.

CEVAP

Öncelikle Geçmiş olsun.

İrritabıl bağırsak sendromu, karın ağrısı, dolgunluk ve şişkinlik hissi, anormal bağırsak hareketleri (zaman zaman kabız ve ishal) gibi belirtilerin birlikte görüldüğü bir tablodur. İrritabıl bağırsak sendromu, sık görülen kronik (uzun süre devam eden) bir durumdur. Gerçek anlamda bir hastalık değildir (soğuk algınlığı gibi kişiden kişiye geçmez, ameliyat yada ilaçlarla tedavi edilmez). Bu hastalığın organik veya biyolojik herhangi bir nedeni yoktur. Hayatı tehdit etmez ama kişinin yaşam kalitesini bozabilir.

İrritabıl bağırsak sendromu olan hastalar ishal, veya kabızlık, bazen de her ikisinin birlikte olduğu (zaman zaman ishal kabızlık) belirtiler yaşarlar. Buna ek olarak sıklıkla karın sol alt tarafında olan künt veya kramp tarzında ağrılar, acil dışkılama ihtiyacı, aşırı gaz çıkarma, dolgunluk ve şişkinlik hissi, geğirme, midede yanma gibi şikayetlere sebep olabilir. Mukuslu dışkılama da irritabıl bağırsak sendromunun bir belirtisi olabilir. İrritabıl bağırsak sendromunda hiçbir zaman kanlı dışkılama beklenmez.

Kanama, kansızlık, kilo kaybı, ateş, ve gittikçe artan kabızlık gibi şikayetler irritabıl bağırsak sendromu ile izah edilmemeli, acil olarak doktora gidilmelidir.

Fiziksel egzersiz, uygun diyet, stressiz yaşam ve ilaç tedavisiyle önüne geçilebilir.

Daha detaylı bilgi için;

http://www.kolonrektum.com/irritabil-bagirsak-sendromu

Saygılarımla


Cevabı Gör
G****** ******
28-06-2019 16:07:44

Ülseratif kolit dışkıda incelme yapar mi

CEVAP

Geçmiş olsun.

Ülseratif kolit, kalın bağırsağın içini örten tabakanın (mukoza-submukoza) iltihabıdır. İltihabi değişikliğin olduğu bölgede bağırsağın iç yüzünü döşeyen örtü tabakası olan mukozada ülserler oluşur. Bu nedenle hastalığa, ülserlerle karakterli hastalık anlamına gelen ülseratif kolit denir. Kalın bağırsak içinde en sık rektum ve sol kolon (kalın bağırsağın son bölümü) etkilenir. Bağırsak kanalının diğer bölümleri (örneğin: mide, ince bağırsak) bu hastalıktan etkilenmez.

 Hastalık sıklıkla karın ağrısı, kanlı ishal, halsizlik ve kilo kaybı ile seyreder. Ülseratif kolit zaman zaman alevlenme gösteren bir hastalıktır.

Sıklıkla ilaç tedavisi yeterlidir. İlaç tedavisinden yarar görmeyen hastalarda, ilaç tedavisinin yan etkileri olduğunda veya ilaçları kullanamayan hastalarda ameliyat gerekebilir.

Bir gastroenteroloji uzmanının görmesinde yarar vardır.

Daha fazla bilgi için:

http://www.kolonrektum.com/iltihabi-bagirsak-hastaligi

 

Saygılarımla.


Cevabı Gör
M**** ******
29-06-2019 00:51:25

Dışkımdan kan geliyor ama sürekli değil 3-4 ayda bir oluyor bu cinsel ilişkiden sonra hiç rastlamadım ve akışkan bir kan da değil


Cevabı Gör
***** ******
14-10-2019 20:39:27

doktor bey merhaba. ben yirmi yaşındayım. yaklaşık üç dört aydır belirli aralıkla geçen sonra tekrar ortaya çıkan gaz problemim var. son bir haftadır yediğim her şey dokunuyor. ishal ya da kabız değilim günde bir kere uyandığım zaman normal bir şekilde tuvalete çıkıyorum. ama gün içinde bir şey yediğim anda makatta bir gaz hissi başlıyor. karın ağrısı, sancı, guruldama gibi şikayetlerim yok ama makatta ağrı hissediyorum. gaz çıkarsam rahatlayacakmışım gibi ama maalesef o da olmuyor. ben ibs hastası mıyım? çok korkuyorum


Cevabı Gör
E**** ***********
30-06-2019 12:02:53

Hemoroidimin içi iki gündür kan doldu ne yapmam gerekiyor tek tedavisi ameliyat mıdır ? Şimdiden teşekkürler.


Cevabı Gör
S****** ******
01-07-2019 00:57:52

Merhaba hocam ben yaklaşık 32 yaşındayım 4 5 yıldır et ve tavuk sut bende karın agrısı ve ishal yada kabızlık yapıyor du fakat son 1 yıldır kahvaltılık hariç tüm yediklerim hem gaz hemde ishal yapıyor neden olabilir tşk ederim iyi gunler


Cevabı Gör
A**** *******
02-10-2019 19:54:53

Merhaba hocam,size annemin kolonoskopi raporunda yer alan sonucu göndermek istiyorum. Bu ne anlama gelmektedir. Şimdiden saygılarımı sunarım. İNEN KOLON; POLİP; KOLONOSKOPİK BİYOPSİ: HİPERPLASTİK POLİPOİD KOLON MUKOZASINDA NONSPESİFİK MİNİMAL AKTİF KOLİT, LAMİNA PROPRİADA ÖDEM VE LENFOİD AGREGAT VARLIĞI.


Cevabı Gör
O**** ********
21-10-2019 22:09:02

Anal fissur olmuş biri tuvalete kaç gün çıkmayabilir?


Cevabı Gör
E******* ******
02-07-2019 00:43:26

Birkaç sefer basur ameliyatı oldum lakin çözüm olmadı yanma kanama ve iltihap var büyük tuvalet ten sonra akıntı gün boyu devam ediyor

 

CEVAP

Öncelikle Geçmiş olsun.

 

Normalde doğan her canlıda kalın bağırsağın (barsak) dışarı açılan en son kısmında damar ağları mevcuttur. Kalın bağırsağın (barsak) son bölümü olan makat bölgesinde bulunan bu damar ağlarına hemoroidal damarlar denir. Normalde her bireyde bulunan bu damar ağlarının vücudumuzda çok önemli görevleri vardır.

 Hemoroidal damarlar yerleşim yerine göre göre makat bölgesinin iç kısmında (internal) veya dış kısmında (eksternal) yer alırlar.

 Basur hastalığı (hemoroid hastalık) çok yaygın bir hastalıktır. Bazı kişilerde makat (anüs) çevresinde bulunan hemoroidal damarlar aşırı derecede genişler ve makattan (anüsten) dışarıya taşarlar. Bu da basur hastalığının (hemoroidal hastalığa) oluşumuna neden olur.

 

Hastanın şikayetleri yaşam kalitesini bozuyorsa, günlük yaşamını etkiliyorsa mutlaka doktor kontrolü gerekir. Buna ek olarak basur hastalığı sıklıkla kanama ile seyreder. Fakat dışkılama sırasında kanamaya neden olan birçok hastalık vardır. Bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir. Ayırıcı tanı ve tedavi için mutlaka doktora gidilmelidir.

 "Basur hastalığıdır deyip geçiştirmeyiniz" Gelişi güzel tedavi yöntemleri ile zaman kaybetmeyiniz.

 AYRINTILI BİLGİ İÇİN

http://www.kolonrektum.com/hemoroid

http://www.kolonrektum.com/makat-etrafindaki-rahatsizliklar


Cevabı Gör
Y**** ********
02-07-2019 10:41:50

Merhaba hocam.gecen sene hemoreid ameliyatı oldum bu sene anal fissür dedi genel cerrahi doktoru.son evre diyorlar.cok fazla kanama var tuvalette tedavi mümkün mü hocam.tşk ederim.

CEVAP

Öncelikle Geçmiş olsun.

 Anal fissür anüs (makat) bölgesini örten deride ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan küçük bir yırtıktır (çatlaktır).

Fissür genellikle bir kabızlık dönemini izleyerek oluşur. Ender olarak bir ishal atağını takiben de oluşabilir. Sert, kuru (taş gibi) bir dışkının zorla anal kanaldan (makattan) geçmesi sırasında bu bölgede yırtık oluşur.

Genelde fissür yüzeysel olarak başlar ve hızla iyileşir. Bazen derinleşip altta yatan sfinkter kasına (anal kanal çevresinde dışkılama alışkanlığını kontrol eden kas) ulaşabilir. Bu durumda hastalık kronik (süreğen) hale gelmiştir.

 Düzenli tedavi için şikayetler olduğunda önce bir doktor tarafından değerlendirilme gerekmektedir.

Fissürlerin en az %50 si tedavisiz ya da özel tıbbi kremler ve dışkı (büyük abdest - gaita) yumuşatıcıları kullanımı, kabızlıktan kaçınma ve oturma banyoları ile iyileşirler. (Orta dereceli ısıdaki suya, günde birkaç defa, 20 dakika boyunca oturma.)

İlk basamak olarak varsa kabızlık veya ishal tedavi edilmelidir. Posalı yiyecekler ve bol miktarda su içimi önemlidir.

Daha detaylı bilgi için;

 http://www.kolonrektum.com/makatta-catlak


Cevabı Gör
m***** *****
03-07-2019 03:45:55

merhaba hocam anusumde sivilce gibi siyah et var son birkac gundur acima yapiyor sorun nedir acaba

CEVAP

Geçmiş olsun.

 

Makat etrafındaki rahatsızlıklar toplumda sık gözlenir.

 Makat çevresinde elle gelen şişlik, akıntı, kaşıntı, kanama ve bağırsak sarkması gibi şikayetler bir çok hastalıkta gözlenebilir. Makat bölgesinde (anüs) bu tip belirtilerin oluşturabilecek bir çok rahatsızlık vardır(hemoroidal hastalık, makatta çatlak (anal fissür), iltihaplanma (apse), fistül oluşumu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, crohn hastalığının makat tutulumu, kıl dönmesi hastalığı, prolapsus, kanser, dışkı kaçırma (inkontinans), deriye ait egzema, kaşıntılı makat (pruritis ani), mantar hastalığı, iltihabi bağırsak hastalığı, irritabıl bağırsak sendromu ve daha bir çok durum.) Bunların belirti ve bulgular benzerdir. Tanımladığınız durum makat etrafında gelişebilecek birçok hastalık nedeni ile olabilir. Bunların ayırıcı tansı için bir genel cerrahi doktoruna muayene olunuz. Gelişigüzel tedavi ile zaman kaybetmeyiniz.

 Ayrıntılı Bilgi İçin  : http://www.kolonrektum.com/makat-etrafindaki-rahatsizliklar


Cevabı Gör
A** *****
29-07-2019 21:34:59

Merhaba hocam hastane doktoruna çekindiğim için size soruyorum yardımcı olabilirmisiniz.İlişki durumunda alıcı konumunda oral ilişki yaşadım.Bir süre sonra nedensiz kilo kaybı,öksürük,balgam,sol bağırsak bölümünde ağrı,ciltte anlamsız kızarıklık gibi şikayetler oluştu.Hıv,sifiliz,hepatit,hemogram v.b testler yaptırdım bir şey çıkmıyor.Bu şikayetlerim neyden kaynaklanıyor başka önereceğiniz yaptırmam gereken bir test varmıdır.


Cevabı Gör
F******* ***
03-10-2019 01:15:56

65 yaşında hastamız 7 ay once bağırsak ameliyatı oldu. Kanserden dolayı bağırsağın ucu diışarıda. İshal oldu ve yediği yemekler direk torbaya geliyor sebebi nedir? Şimdiden teşekkür ederim.


Cevabı Gör
E*** *****
19-08-2019 00:09:14

Hocam ülseratif kolit nedeniyle kalın bağırsağım tamamen alındı. 2011 yılında. Ama halen tuvaletim katılaşmadığındn malesef dışkı kaçırma problemim var. Hiç mi çözümü yok bu durumun. Dışkı kaçırma sorununun çözümüne kalın bağırsağı olmayanlar da dahil mi? Çok mutsuzum. HAyatım yani tüm günüm bu zorlukla baş etmeyi düşünme paniği yaşayarak geçiyo.

 

Geçmiş olsun.

Kişinin sosyal olarak uygun zaman ve yer bulana kadar dışkılama ihtiyacını kontrol etmesine kontinans denir. Bu durumda gaz ya da dışkı kontrolünün kaybolmasına inkontinans denir. Gaz tutma kontrolünün kaybolduğu hafif tipinden, gaita (dışkı) tutma kontrolünün kaybolduğu ciddi tipine kadar şiddeti değişebilir.

 

Kontinansı (dışkının kontrolü) sağlayan en önemli yapılardan biri sfinkter kaslarıdır. Sfinkter kasları (makatı kontrol eden kaslar) anüs etrafını (kalın bağırsağın dışa açıldığı nokta) dairesel çevrelerler. Kontinansın olması için bu kasların düzgün çalışması lazımdır. Buna ek olarak dışkı kontrolünü sağlyana birçok ek faktörde mevcuttur. Beslenme şeklimiz, vücut yapımız, sindirim kanalının fonksiyonları, dışkının şekli - kapsamı gibi birçok ek faktör de dışkı kontrolünde önemlidir.

Kadınlarda doğum sırasında anüsü (makat) çevreleyen kaslarda yaralanmalar, anal bölge ameliyatları (anal fistül, fissür, hemoroid ve tümör cerrahisi) peri anal bölge enfeksiyonları (abseler),yaşlılık ile bu bölge kaslarında zayıflama, kazalar sonucu anal bölgenin yaralanması, nörolojik hastalıklar, doğum anomalileri, geçirilmiş pelvik cerrahi (histerektomi, karın alt bölge ameliyatları) inkontinansa (dışkı kontrolünün kaybolması) yol açabilir.

Tedavisi ve daha detaylı bilgi için;

http://www.kolonrektum.com/diski-kacirma-bagirsak-inkontinansi

Saygılarımla

Prof Dr M Ayhan KUZU


Cevabı Gör
F***** ***********
07-10-2019 20:41:02

Makatta sürekli ağrı var ve dışkılamada zorlanıyorum ıkınmadan çıkmıyor kanama yok sebebi hakkında bilgi almak istiyorum


Cevabı Gör
M***** *** ********
27-01-2020 18:06:46

Fıtık için konulan Yaman'ın bağırsağa yapışması . 2 cm kadar yapışık. Bağırsağın kesilmesi mi lazım yoksa sıyırıp temizlenebilir mi? Teşekkürler


Cevabı Gör
F********* ******
27-01-2020 20:14:50

Hocam 1 gün önce büyük ihtiyacımi yaptım falan bugün yapamiyorum sanki bole bisey var çıkaramıyorum küçük parca parca halinde çıkıyor acaba bi tıkanıklık soz konusumudur


Cevabı Gör
F***** ******
16-01-2020 05:32:09

Merhaba makat bölgesinde veya içinde çok şiddetli kaşıntı oluyor 2 hafta felan sürüyor ben temizlerken suyu fazla açıyorum ondan kaynaklanıyormu


Cevabı Gör
B**** ******
20-01-2020 10:19:30

Merhaba benim sorum şu. Bende ibs sorunu var. haftaiçi çalıştığımda büyük tuvaletimi yapamıyorum. Hafta sonunda gayet rahat bir şekilde yapıyorum. Kahve ve sigarayla haftaiçi bunu yapsam da tuvaletim gelmiyor. Karnım şişiyor. Aşırı bir şekilde ama yine de yok, tekrar makatımda sıkıştırma hissini geri getirmek için neler yapmalıyım.Cevaplarsanız sevnirim.


Cevabı Gör
S*** ******
17-01-2020 00:36:21

Hocam merhaba babam ülseratif kolit hastası. Bu dönemde ataklar çok yüksek uzun zamandır atakları kesemedik. Doktora gidiyor ilaçlar alıyor ama ataklar önlenmiyor. Kolonoskopi oldu doktorlar sonucun beklenildiği gibi olmadığını söylüyor ama babam çok şiddetli olduğunu söylüyor. Yemek konusunda nelerden uzak olmalı. Genellikle ne yemeli? Süt ve süt ürünlerinden uzak olması gerekiyor mu? Sıvı besin az mı tüketsin. Teşekkür ederim. Lütfen yardım edin.


Cevabı Gör
G****** *********
28-01-2020 20:34:51

Makata 3 cm de sapsız polisin kolonoskopik olarak çıkartılması gerekirmi.


Cevabı Gör
E*** ********
28-01-2020 23:32:27

Merhaba hocam sigmoidoskopi normal yeme içme halinde yapılabilirmi teşekkürler.


Cevabı Gör
S*** ******
10-02-2020 13:14:40

Hocam merhaba. Benim sorum şu ki; büyük tuvaletimi yaptıktan sonra bağırsaklarım çok hareketleniyor. Sorun ne olabilir? Yemek yedikten sonra da bu durum oluyor. Özellikle sabah kahvaltısından sonra. Geçen yıl endoskopi oldum. Midemde bakteri gastrit ve büzüşme olduğu söylendi. Ondan geçmiş olabilir mi acaba?


Cevabı Gör
Y****** ******
29-02-2020 19:39:34

İyi günler hocam. 1 yıldır anal fistül rahatsızlığım var. Hocam hangi anal hastalıklar tedavisi için uygulanan kremi denediysem bir işe yaramadı. Tedavi yöntemi ile ilgili bilgi alabilir miyim?


Cevabı Gör
**** *******
25-02-2020 22:33:55

Hocam merhaba, geçici ileostomi kapatılması ameliyatından sonra ortaya çıkan sürekli lavaboya gidip gelme sorununu nasıl çözebiliriz?


Cevabı Gör
A**** ******
22-04-2019 19:12:50

Makatta şişlik olduğundan şüpheleniyorum bu neden olur ?


Cevabı Gör

Sizi Arayalım!

Numaranızı Bırakın, Sizi Arayalım!

* Bu formu doldurarak, tarafımızdan mesaj almayı ve aranmayı kabul etmiş sayılacaksınız.