Fazla Kilolar ve Kolon Kanseri (Bağırsak Kanseri)


İçindekiler

FAZLA KİLOLAR KALIN BAĞIRSAK  (Kolon) POLİBİNİ VE KALIN BAĞIRSAK (Kolon Kanserini) KANSERİNİ ARTTIRIYOR

Yapılan çalışmalarda ideal vücut ağırlığının üzerinde olan bireylerde gerek kolon polipi gerekse de kolon kanseri görülme olasılığının normal ideal vücut ağırlığı olan bireylere göre çok daha fazla olduğunu göstermiştir.

Fazla kilosu olan obez bireylerde sadece kolon kanseri değil diğer kanser türlerinde de artış olduğu gibi diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklar açısından da risk artmaktadır. Bunun yanında düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmesi olan bireylerde kolon kanseri görülme oranı da düşmektedir. 

Kolon Kanseri Riskini Azaltmak İçin Kilo Verme Ameliyatı

Bir araştırmaya göre, kilo verme ameliyatı olan obez kişilerin kolon kanserine yakalanma risklerinin de azaltabileceğini görülmektedir.

Araştırmacılar, yaklaşık yedi yıl boyunca ortalama olarak 1,2 milyondan fazla hastayı takip eden yedi yıllık çalışmanın verilerini incelediler. Çalışmaya liderlik eden Dr. Almazeedi, “Yapılan araştırmalarında desteklediği üzere, kilo verme ameliyatlarının aslında obez popülasyonda kolorektal kanseri azaltma açısından genel bir koruyucu etkisi olduğunu ” açıkladı. 

Bunu destekleyen bir çalışmada Amerika dan yayınlanmıştır. Portland'daki Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'ndeki araştırmacılar bariatrik cerrahiyi takiben kolon kanseri dahil olmak üzere tüm kanserlerdeki azalmayı tespit etmişlerdir.

Bu çalışmalarla fazla kilolardan kurtulmak, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek kanserden korunmada çok önemli olduğu bir kez daha ortaya konulmuştur.

Kaynak: https://bjssjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/bjs.11494

British Journal of Surgery, online January 24, 2020.

 

Sizi Arayalım!

Numaranızı Bırakın, Sizi Arayalım!

* Bu formu doldurarak, tarafımızdan mesaj almayı ve aranmayı kabul etmiş sayılacaksınız.