Kolon Kanseri Tedavisi
Genital Herpes (Genital Uçuk)

Genital Herpes (Genital Uçuk)

Genital Herpes (Genital Uçuk) Nedir?

Genital herpes, cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygın olanıdır. Herpes simplex virüsü (HSV) buna neden olur. A.B.D’de yaklaşık 30 milyon insan Herpes virüsünü taşımaktadır. Her virüs taşıyanda hastalık bulgusu olmayabilir.

Genital herpes diğer adı ile genital uçuk hastalığı, HSV-1 (Herpes Simplex Virus Tip 1) ya da HSV-2'nin etken olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. HSV-Tip 2 genital bölgeyi, cinsel alanı, makat ve kalça bölgesini etkilerken, HSV-Tip 1 ise genellikle ağız, yüz ve dudakları etkiler. Bu hastalık halk arasında cinsel uçuk ya da cinsel aft olarak da bilinir.

Herpes Simpleks Virüs Tip 1

Sıklıkla ağız etrafında uçuğa neden olur. İnce şeffaf sıvı içeren kabarcıklar genellikle yüzde görülür. Daha az sıklıkla cinsel bölgede enfeksiyona neden olabilir. Bazen yaralar üzerinde enfeksiyon oluşturabilir.

Su kabarcıklarının sayısı bir taneden kabarcık gruplarına kadar değişir. Kabarcıklar gelişmeden evvel deride kaşıntı ve hassasiyet vardır. Kabarcıklar kolaylıkla patlar ve zamanla sızıntılı, kabuklu bir hal alırlar. Kabuklar kalktığında altta kırmızı bir deri görülür.

Yaralar tamamen iyileşir ve nadiren iz bırakır. Bununla birlikte virüs vücutta kalmaya devam eder. Virüs sinir hücrelerine yerleşerek orada dinlenme aşamasında kalır.

Birçok hastada uçuk tekrar eder. Tekrar eden enfeksiyon, genellikle ilk enfeksiyon alanında veya yakınında gelişir. Enfeksiyon birkaç haftada bir veya daha nadir tekrar eder.

Genital Herpes (Genital Uçuk)

Herpes Simpleks Virüs Tip 2

Herpes Simpleks Virüs Tip 2 ile oluşan enfeksiyon kalça, penis, vajina ve rahim ağzında enfeksiyonu bulunduran kimse ile cinsel temastan 2-20 gün sonra gelişir. Enfeksiyonlar, ağrılı ve kaşıntılı yaralara, ateşe, kas ağrısına ve idrar yaparken yanmaya neden olur. HSV-Tip 2 cinsel bölgenin dışında da enfeksiyona neden olabilir, fakat enfeksiyon genellikle belden aşağıdaki bölgede görülür.

HSV-Tip 1'de olduğu gibi enfeksiyonun yeri ve tekrarlama sıklığı değişebilir.

Genital Herpes (Genital Uçuk)

Genital Herpes (Genital Uçuk) Nasıl Bulaşır?

  • HSV-1 ağız çevresi uçuk hastalığına neden olabilmektedir. Genelde dilde ve dudakta uçuk şeklinde deride yaralara neden olmaktadır. Bu bölgelere temas edilmesi durumunda virüs bulaşmaktadır.
  • HSV-2 ise özellikle genital herpese (cinsel bölgede uçuğa) neden olmaktadır. Bu nedenle enfeksiyon; oral-genital veya genital-genital tipi cinsel ilişkiden sonra bulaşabilmektedir.
  • Ayrıca 1982 yıllında yapılan bir araştırmada; HSV-2’nin kuru havluda 72 saat, klozet kenarında, eldivende ve spekulumda 2-4 saat yaşayabildiği saptanmıştır.

Genital Herpes (Genital Uçuk) Belirtileri Nelerdir?

En yaygın belirtisi cinsel bölge (genital bölge) üzerinde veya çevresinde ağrılı yaradır. Bunlar kırmızı lekeler, kabarıklık ya da çıkıntılar şeklinde görülebilir. Bu yaralar çıkmadan önce hasta o bölgede yanma, karıncalanma hissedebilir. Yaraların iyileşmesi birkaç günden birkaç haftaya (3-4 hafta) kadar sürebilir. Kadınlarda bu yaralar vajina (hazne) içinde olabilir ve dışarıdan fark edilmeyebilir. Belirtiler zaman zaman kendiliğinden geçebilir ancak virüs vücutta ömür boyu kalır. Genellikle ilk görüldüğü yerde olmak üzere yaralar (lezyonlar) tekrarlayabilir. Tedavi bunların iyileşmesinde yardımcıdır, ancak virüsleri öldürmez.

Genital Herpes Hastalığının Diğer Belirtileri;

  • Döküntü yerlerinde ödem
  • Kaşıntı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Lenf bezlerinde şişme
  • Kas ağrıları
  • Karın ağrısı
  • Halsizlik ve baş ağrısı

Genital Herpes Belirtileri

Genital Herpes (Genital Uçuk) Komplikasyonları

Genital uçuk (genital herpes), cinsel organların (genital) olduğu bölgede acı veren yaralar oluşturmakta ve bireyin bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Belirti ve bulguların ciddiyetinden bağımsız olarak,

Hastada psikolojik strese neden olmaktadır. Ayrıca genital herpes, HIV’ın bulaşmasına zemin hazırlamakta ve AIDS riskini arttırmaktadır.

Cinsel uçuğun (Genital herpesin) bebeklere bulaşması ölümcül olabildiğinden, hamile kadınların herpes simpleks virüsüne karşı tedbirli olması gerekmektedir.

Genital Herpes (Genital Uçuk) Teşhisi

Genital uçuğun (genital herpesin) teşhisi, genellikle cinsel organ bölgesinde oluşan uçuktan şüphelenme sonrasında gerçekleşmektedir. Jinekolojik muayenede uçuk lezyonlarını ve aftları görmek ve hastanın şikayetlerini değerlendirmek tanı için genellikle yeterli olmaktadır.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Kalın Bağırsak Kanseri

Kalın Bağırsak Kanseri

FAP Sendromu (Familyal Adenomatöz Polipozis)

FAP Sendromu (Familyal Adenomatöz Polipozis)

Apandisit

Apandisit

Bağırsak Tıkanması

Bağırsak Tıkanması

Dış (Eksternal) Hemoroid

Dış (Eksternal) Hemoroid

Instagramda Takip Et