Kolon Kanseri Tedavisi
Kanserle Savaş - Kanserden Korunmanın Yolları

Kanserle Savaş - Kanserden Korunmanın Yolları

Vücudumuzda gelişen kanser hücrelerinin çoğalma ve yayılması üzerine sizin direkt herhangi bir etkiniz olamaz. Fakat bazı önlemler vücut direncini arttırarak kanserle savaşta önemli rol oynayabilir.

 • Düzenli yaşam şekliniz
 • Uykunuzu almanız
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmeniz
 • Stres azaltıcı hayat biçiminiz
 • Düzenli egzersiz yapmanız
 • Kötü alışkanlıklardan uzak durmanız (sigara, tütün v.s.)
 • Aşırı alkol kullanmamanız
Kanserden Korunmanın Yolları
Böylece savunma sistemleri kanserle daha iyi savaşabilir.

Kanser Riskini Azaltmak İçin Diyette Nelere Dikkat Etmeliyim?

Her gün düzenli olarak kullanılan ilaçlar ile kanser riskinin azaltılması herkes için çok güzel bir çözüm olabilirdi. Bu amaçla birçok kişi bazı ilaç ve vitaminleri kullanarak bunu deniyorlar. En sık kullanılan ilaçların başında da “antioksidanlar” gelmektedir. Fakat düzenli ve sağlıklı gıda tüketiminin, her gün düzenli olarak kullanılan ilaçlardan daha fazla koruyucu etkisi vardır.

Kanser ve Beslenme, Kanserden Koruyan Yiyecekler

Vücudumuzda hücrelerin enerji elde etmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Hücrelerimizde enerji kaynağı moleküllerden oksijen yardımıyla enerji elde edilirken yan ürün olarak da serbest radikaller oluşmaktadır. Serbest radikaller oksidasyon yolu ile hücreleri tahrip ederler. Aslında metallerin paslanması bir çeşit oksidasyon ile olmaktadır. Oksidasyon, vücudumuzda kanser dışında yaşlanma, kalp hastalığı, katarakt ve enfeksiyonların oluşmasına da neden olmaktadır.

Vücudumuz hücrelerinde enerji üretimi sırasında açığa çıkan bu yan ürünlere ve sonunda oluşan oksidasyona karşı belli bir savunma mekanizması mevcuttur. Bunları ortamdan uzaklaştırma ve hasarı tamir etme yeteneğine sahip olan bu sistem bizi hastalıklardan korumaktadır. Yapılan araştırmalar sonunda diyette bulunan doğal antioksidan maddeler olan karoten, A ve C vitamininin bu savunma sistemini çok daha fazla kuvvetlendirdiği ortaya konmuştur. Buradan yola çıkarak birçok kişi kestirmeden giderek bu ilaçları kullanmak yolu ile savunma sistemlerini kuvvetlendirdiğini sanmaktadır. Fakat ilaç kullanımı yerine bu doğal antioksidan maddelerin diyet ile alınmasının daha iyi ve doğru bir yol olduğu yine araştırmalar ile gösterilmiştir. Diyet ile alınan antioksidanlar savunma sistemini ilaçlardan daha da fazla kuvvetlendirmektedir. Doğal besinlerde bulunan antioksidan maddeler aracılığı ile kanser oluşmasına neden olan hücresel değişiklikler önlenebilmekte ve tamir edilebilmektedir.

Yine besinlerde bulunan diğer bir madde ise bitki özlü kimyasal ürünlerdir (phytochemicals).

Kanseri Önleyen Antioksidan Maddeler, Kanser ve Diyet

Bunun yanında besinlerde bulunan bazı ürünler kanser ve diğer hastalıkların gelişmesini kolaylaştıran maddelerdir. Bu besinlerden de kaçınılması gerekir. Aşırı yağ tüketimi özellikle kalın bağırsak kanseri için bir risk faktörüdür. Yine buna ek olarak lifli gıda tüketimi (sebze ve meyve tüketimi) yetersiz olanlarda da risk artmaktadır. Gereğinden fazla kalori alınması da kanser için bir başka risk faktörüdür. Bu nedenle kişinin ideal kiloda kalması önemlidir.

Yukarıdakileri özetlersek; sağlıklı bir diyet için bol sebze, meyve tüketiminin yanında yağdan ve rafine edilmiş gıdalardan kaçınmak gerekir. Bu şekilde bir diyet uygulaması ile vücut, gerekli olan tüm doğal antioksidan maddeleri ve bitki özlü kimyasal koruyucuları almış olur.

Aşağıda diyetinizi planlarken nelere dikkat edilmesi gerektiği açıklanmıştır;

 • İdeal ağırlığınızı korumalısınız. Aşırı kilo alımı zararlıdır.
 • Her gün aynı tip gıda tüketmeyin. Farklı sebze ve meyveleri de tüketmelisiniz.
 • Diyetinizdeki lifli gıda oranını arttırmalısınız.
 • Yağ tüketiminizi kısıtlamalısınız.
 • Alkol tüketimini kısıtlamalısınız.
 • Tütsülenmiş, salamura edilmiş gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Besin maddelerinizi ilaçlardan değil yiyeceklerden almaya çalışmalısınız.

Kanserden Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanserle Savaş İçin Gerekli Olan Besin Maddeleri Nelerdir?

Selenyum

Vücudumuz oksidasyonu önlenmek için selenyuma gereksinim duyar. Balık, et, ekmek ve gevreklerde selenyum vardır.

Folik Asit

Yeni hücre ve doku oluşumundaki öneminin dışında alyuvarların sağlıklı olması için gereklidir. Aynı zamanda kalp hastalıkları ile savaşta önemli bir besin maddesidir. Koyu yeşil ve yapraklı sebzelerde, turunçgillerde, baklagillerde ve hububatta (tahıllarda) önemli miktarlarda bulunur.

A Vitamini

A vitamini kanser ile savaşta önemli bir vitamindir. Yağlı dokuda biriktiği için yan etkileri olabilir. Aşırı tüketimi sorun yaratabilir. Tüketilmesinde dikkat edilmelidir.

Lifli Gıda Ürünleri

Kanserle savaşta güçlü bir besin grubudur. Bunu birkaç şekilde yapar. Kalın bağırsak için zararlı olan gıda artıklarının hızla bağırsaktan atılımını sağlar. Buna ek bazı lifler kansere neden olan zararlı maddelerden vücudu korurken bazıları ise zararlı maddeleri bağlayarak etkisiz hale getirir.

Kalsiyum ve D Vitamini

Kemik doku üzerine olan yararlı etkilerinin yanında kanser ile savaşta önemlidir.

Bitki Özlü Kimyasallar

Bitkilerde doğal olarak bulunan ve kanserle savaş dışında da önemli sağlık sorunlarını engelleyen birçok bitki özlü kimyasal madde vardır. Örneğin domateste 10.000 farklı bitki özlü madde bulunur.

Bitki özlü kimyasallara örnekler;

Flavonoidler : turunçgiller, domates, havuç, çilek, kiraz ve biberde bulunur.
Genistein : fasulye, bezelye ve mercimekte bulunur.
İndol : brokoli ve lahana ailesinde bulunur.
İzotiyosiyanat : brokoli, lahana, hardal ve turpta mevcuttur.
Lignan : keten tohumu, buğday ve arpada bulunur.
Likopen : domates ve kırmızı greyfurtta vardır.
Triterpenoid : turunçgillerde bulunur.

Kanserle savaşmak için bu gıda maddelerinin gereğinden fazla tüketilmesinin birçok rahatsızlığa neden olabileceği unutulmamalıdır!

Kanserle Yaşam

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Kolon ve Rektum Polipleri

Kolon ve Rektum Polipleri

Rektum Kanseri Tanısı ile Tedaviye Başlamadan Önce Hangi Tetkikler Yapılmalıdır?

Rektum Kanseri Tanısı ile Tedaviye Başlamadan Önce Hangi Tetkikler Yapılmalıdır?

İç (İnternal) Hemoroid

İç (İnternal) Hemoroid

HNPCC - LYNCH Sendromu

HNPCC - LYNCH Sendromu

Prof. Dr. Ayhan Kuzu, kolon kanseri tedavisini dünyaya yayacak

Prof. Dr. Ayhan Kuzu, kolon kanseri tedavisini dünyaya yayacak

Doktora Sor
Instagramda Takip Et