Kolon Kanseri Tedavisi
Kapsül Endoskopi

Kapsül Endoskopi

Kapsül Endoskopi Nedir?

Kapsül endoskopi tüm ince bağırsağı ve bazı durumlarda kalın bağırsağı, hastaya bir sıkıntı vermeksizin görüntülememizi sağlayan bir yöntemdir.

İnce ve kalın bağırsak taraması için iki ayrı kapsül çeşidi vardır. İnce bağırsak kapsülü 26 mm, kolon kapsülü yaklaşık 3 cm uzunluğunda, 11 mm çapında büyükçe bir vitamin hapı boyutlarındadır. Kapsülün içinde bir ışık kaynağı, 3 adet lens, bir kamera (kolon kapsülünde çift kamera), pil ve çekilen görüntüleri aktaran bir verici vardır. Kapsül saniyede 2 fotoğraf çekerek, bunları kayıt cihazına aktarır. Yaklaşık 8-10 saat süren kayıt süresi sonunda bu yapışkan alıcılar ve kayıt cihazı çıkartılır ve cihazdaki görüntüler özel bir bilgisayar programı yardımıyla bir film haline dönüştürülerek, bilgisayar monitöründe doktor tarafından incelenir. Bu inceleme 2 saat civarında sürer. Tek kullanımlık kapsül dışkı yoluyla makattan atılır.

Yemek borusu, mide, oniki parmak bağırsağı, kalın bağırsak ve ince bağırsağın son kısmı endoskopik olarak incelenebilirken, yaklaşık beş metre uzunluğu olan ince bağırsakların direk görüntülenmesi yakın zamana kadar mümkün olmuyordu. Halk arasında kireçli su diye tabir edilen baryum içilerek çekilen pasaj grafileri, enteroklizis ve bilgisayarlı tomografi ince bağırsakların görüntülenmesinde bir miktar yardımcı oluyordu. Sonradan push enteroskopi veya yakın yıllarda kullanılmaya başlanan balon endoskoplar ile ince bağırsakların direk olarak görüntülenip bu bölgeyi ilgilendiren hastalıkların tanı ve tedavisi mümkün olmaya başladı. Bununla birlikte, bu endoskopik yöntemler hem hasta hem de uygulayıcı doktor tarafından meşakkatli, uzun süren ve sedasyon, yani damardan yapılan bazı ilaçlarla uyku hali gerektiren yöntemlerdir.

Kalın bağırsak taraması için kullanılan standard kolonoskopi ise sedasyonsuz (uyutulmadan) yapıldığı zaman ağrılı olabilmekte ve işlem sırasında nadir de olsa bazı komplikasyonlar oluşabilmektedir. Sedasyon ise yarattığı uyku hali nedeniyle hastanın günlük aktivitelerine engel olmakta ve bir süreliğine hastaneye bağlamaktadır. Kapsül endoskopisi ise hastaya rahatsızlık vermeyen, ağrısız bir görüntüleme yöntemi olup hastanın günlük aktivitelerini kısıtlamamakta ve hastanın hastane dışında gününe normal olarak devam edebilmesine olanak sağlamaktadır.

Kapsül Endoskopi

Kapsül Endoskopiye Nasıl Hazırlık Yapılır?

Kapsülü yutmadan bir önceki öğlen yemeği sonrası hasta, sadece çay kahve, tanesiz, posasız içecek ve meyve suları içmeye başlar. (örneğin elma suyu gibi) Kırmızı ve mor renkte meyve suları tercih edilmez. Görüntü kalitesini artırmak için ishal yapıcı bir ilaçtan bir miktar içerek bağırsağın temizliğinin yapılması gereklidir. Kapsül yutulmadan önce 12 saatlik bir açlık işlem kalitesini artırır.

Kapsül Endoskopi Nasıl Yapılır?

Ertesi sabah hastanede kapsül bir bardak su ile yutulur. Takiben hasta beline kemer gibi takılan kayıt cihazı ile beraber günlük işlerine devam edebilir, yalnız ağır fiziksel aktiviteler ve öne eğilmekten kaçınılmalıdır. Kapsül içildikten 2 saat sonra az miktarlarda sıvı alınabilir, 4 saat sonra da hafif bir gıda alımı olabilir. Hasta alması gereken ilaçları kapsülü yutmadan 2 saat önce veya 2 saat sonra alabilir. Kapsül yutulduktan 8-10 saat sonra kayıt sona erer. Alıcılar ve kayıt cihazı hastanede çıkarılarak hasta gönderilir.

Kapsül Endoskopi Tedavisi

Kapsül Endoskopi Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • İnce bağırsak hastalığından şüphe edilen durumlarda
 • Nedeni bilinmeyen demir eksikliği anemisi ve bağırsaklarda olan gizli kanama şüphesinde
 • İnce bağırsakların polip ve tümörleri ile bazı durumlarda çölyak hastalarında
 • Kronik ishal veya malabsorpsiyon (emilim bozukluğu) olan hastalarda
 • İlaçlara bağlı olan ince bağırsak zedelenmelerinde
 • Kalın bağırsak taraması için kolonoskopi yapılması, sedasyon verilmesi uygun olmayan veya kolonoskopi yaptırmak istemeyen hastalarda tanı koymak için önemli bir yöntemdir.

Vurgulanması gereken önemli bir konu, halk arasında bu işlemin rutin endoskopi veya kolonoskopi yerine yapıldığı gibi bir yanlış algılama vardır. Bu işlem rutin endoskopi veya kolonoskopinin yerine değil, onlara ek olarak tanı amaçlı uygulanan bir yöntemdir. Biyopsi alma imkanı şu an için olmaması nedeniyle gereğinde diğer endoskopik yöntemlere başvurulabilir.

Kapsül Endoskopi Kimlere Uygulanmaz?

Bilinen veya şüpheli sindirim kanalı tıkanıklığı veya yutma problemi olan hastalara uygulanmamalıdır. Kalp pili olan hastalarda uygulanabilir ancak kalp ritmi monitörize edilmelidir.

Kapsül Endoskopi Nedir

Kapsül Endoskopinin Yan Etileri Var Mıdır?

Uygulanan hastaların %1’inden azında kapsül bağırsakta takılı kalabilir. Bu durumda endoskopik veya cerrahi yolla çıkartılması gerekebilir.

Kapsül Endoskopinin Avantajları Nelerdir?

 • Sedasyon gerektirmez, ağrısızdır.
 • Hasta hastanede kalmak zorunda değildir.
 • İnce barsakların direk görüntülemesini sağlar, kanama, tümör veya polip gibi durumlarda doğru tanının en kolay ve hasta için zahmetsiz ve komplikasyona yol açmadan konulmasını sağlayarak gereksiz endoskopik veya cerrahi girişimden kaçınılmasını sağlamış olur.
 • Sadece tanı amaçlı ince barsak endoskopisi (Pushenteroskop veya çift balon enteroskop) teknik olarak zor ve ciddi bazı komplikasyonlara yol açabilecek bir yöntemdir. Önemli komplikasyonlar arasında barsak delinmesi ve pankreatit sayılabilir.
 • Literatürde ince ve kalın bağırsağın çeşitli hastalıklarında MR/BT görüntülemeden daha üstün olduğu gösterilmiştir.
 • Kolonoskopi ağrılı ve hastaya rahatsızlık veren bir işlemdir. Bilindiği üzere kalp ve akciğer problemi, hipertansiyonu olan hastaların işlem sırasında kullanılan anestetik maddelerle uyutulması sakıncalı olabilmektedir. Kapsül kolonoskopi ise hastaya hiçbir rahatsızlık vermez, sedasyon gerektirmez; yan etkisi yoktur.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Karın Ameliyatlarından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın Ameliyatlarından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anorektal Testler

Anorektal Testler

Kolon Kanseri Tanısı ile Tedaviye Başlamadan Önce Hangi Tetkikler Yapılmalıdır?

Kolon Kanseri Tanısı ile Tedaviye Başlamadan Önce Hangi Tetkikler Yapılmalıdır?

Probiyotik ve Prebiyotik Nedir?

Probiyotik ve Prebiyotik Nedir?

Rektum Kanseri (Kalın Bağırsak Kanseri) Oluşum Şekilleri Nelerdir?

Rektum Kanseri (Kalın Bağırsak Kanseri) Oluşum Şekilleri Nelerdir?

Doktora Sor
Instagramda Takip Et