Kolon Kanseri Tedavisi
Kolon Kanseri Tanısı ile Tedaviye Başlamadan Önce Hangi Tetkikler Yapılmalıdır?

Kolon Kanseri Tanısı ile Tedaviye Başlamadan Önce Hangi Tetkikler Yapılmalıdır?

Kolon Kanseri Tedavisi Öncesi Yapılması Gereken Tetkikler

Kolon kanseri tanısı alan hastaya tedaviye geçmeden önce hastalığın evrelemesi yapılmalıdır. Hastalığın bulunduğu bağırsak bölgesindeki durumu ve vücuda yayılıp yayılmadığı değerlendirilmelidir. Bu nedenle doktorunuz sizinle hastalığınızı konuştuktan sonra bazı tetkikler isteyecektir.

Hastalığın ameliyat öncesi evrelemesinde görüntüleme yöntemleri çok önemlidir. Ameliyatı yapacak doktor bu klinik ve radyolojik evrelemeye göre tedavi planına karar verecektir.

Kısaca klinik ve radyolojik evrelemede neler yapılıyor gözden geçirelim;

Anamnez (Hastalık Hikayesi)

Doktor hastanın şikayetlerini dikkatle dinler. Bu görüşmenin amacı hastaya ait özellikler ve hastalığın seyrini ortaya koymaktır. Hastanın diyet şekli, dışkılama ve tuvalet alışkanlığı, hastalığın şiddetlenmesine neden olabilecek etkenler ve ailesel hikayesi değerlendirilir.

Kolon Kanseri Tanısı Sonrası Hasta Muayenesi

Muayene

Hastanın utanmasına neden olmayacak bir ortamda yapılmalıdır. Bu muayene sırasında doktor karın bölgesini değerlendirir. Buna ek olarak makat bölgesini ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektumu da parmakla muayene etmesi gerekir.

Kan Tetkikleri

Tedavi öncesi hastanın kan sayımı, kan grubu, kanama profili, kan şekeri, böbrek, karaciğer, tiroid fonksiyonları, sıvı-elektrolit dengesi, tümör belirteçleri (CEA - Ca 19-9 vb) ve bunun gibi önemli kan tetkiklerinin değerlendirilmesi gerekir.

Kolon Kanseri Kan Tetkikleri

Kolonoskopi

Kalın bağırsak kanser ameliyatlarından önce tüm kalın bağırsağın eş zamanlı başka bir polip veya başka bir tümör açısından değerlendirilmesi gerekir. Bu işleme göre yapılacak tedavi - ameliyat planı değişebilmektedir. Eğer bağırsağı tıkayan bir tümör varsa ve kolonoskopi yapılamıyorsa ameliyattan sonra 6 ay içinde kolonoskopi yapılması ve daha önce değerlendirilemeyen bağırsak bölümünün de incelenmesi önemlidir.

Kolon Kanseri ve Kolonoskopi İşlemi

Radyolojik Tetkikler

Tedavi planını yaparken hastalığın yaygınlığının değerlendirilmesi ve vücutta başka bir organa sıçramış mı (metastaz yapmış mı) bu durumun önceden bilinmesi gerekir. Bu nedenle farklı merkezler değişik radyolojik tetkikler isteyebilirler. Bazı doktorlar vücut değerlendirmesi için akciğer grafisi ve karın ultrasonografisini yeterli bulurken bazı doktorlar tüm vücut bilgisayarlı tomografisini tercih edebilirler.

İki Yönlü Akciğer Grafisi

Hastalığın akciğere yayılıp yayılmadığını belirlemek için iyi bir yöntemdir.

Karın Ultrasonografisi (Tüm Abdomen Ultrasonografisi - USG)

Karın içi organlardaki yayılımı değerlendirmek için kullanılır.

Bilgisayarlı Tomografi

Akciğer ve karın bölgesi tomografisi ile tüm vücut değerlendirilir. Bu film daha sonraki takipler açısından da karşılaştırma için önemlidir.

Kolon Kanseri Radyolojik Tetkikler

Sanal Kolonoskopi

Bazen tıkanıklık olan bağırsak kanseri vakalarında tüm bağırsağın kolonoskopik değerlendirilmesi yapılamıyorsa bu tetkikten yararlanılır. Bu incelemede bağırsağın iç yüzeyi bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilebilir.

Kontrastlı Bağırsak Filmi (İlaçlı - Renkli Bağırsak Filmi)

Bağırsağın iç yüzeyini değerlendirmede kullanılır. Kolonoskopi yapılamadığı durumlarda yararlı olabilir.

Kolon Kanseri Kontrastlı (İlaçlı) Film

Pozitron Emisyon Tomografisi (PET/CT)

Hastalığın vücutta başka bir bölgeye yayılımı (metastaz) hakkında bilgi verir. Bu tetkik diğer radyolojik tetkiklerde şüpheli bir durum varlığında değerlidir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Dışkılama Nasıl Olur?

Dışkılama Nasıl Olur?

Kapsül Endoskopi

Kapsül Endoskopi

Kolon Kanseri (Kalın Bağırsak Kanseri)

Kolon Kanseri (Kalın Bağırsak Kanseri)

Stoma (Ostomi - Bağırsağın Torbaya Bağlanması)

Stoma (Ostomi - Bağırsağın Torbaya Bağlanması)

Rektum Kanseri Ameliyatından Sonra Bağırsağım Torbaya Bağlanacak mı?

Rektum Kanseri Ameliyatından Sonra Bağırsağım Torbaya Bağlanacak mı?

Doktora Sor
Instagramda Takip Et