Kolon Kanseri Tedavisi

Anal Fistül

29-02-2020 19:39:34

İyi günler hocam. 1 yıldır anal fistül rahatsızlığım var. Hocam hangi anal hastalıklar tedavisi için uygulanan kremi denediysem bir işe yaramadı. Tedavi yöntemi ile ilgili bilgi alabilir miyim?

Yanıt:

Geçmiş olsun.

Perianal apse tekrarlar mı?

Makat çevresinde şişkinlik, ağrı ve vücudunda üşüme, titreme, ateş şikayeti olan hastalarda makat çevresinde gelişen apse veya fistül hastalığı akla gelmelidir.

Hastalığın tedavisi için apse olan yerin boşaltılması gerekir. Bazı hastalarda apse boşaltıldıktan sonra yara yerinden akıntı devam edebilir. Bunun nedeni fistül gelişimidir. Makat çevresindeki deri ile bağırsak arasında gelişen bu kanala fistül denir. Apselerin boşaltılmasında sonra yaklaşık %45 kadarında fistül hastalığı ortaya çıkabilir. Apselerin boşaltılmasından sonra fistül gelişmesi hastalığın seyri ile ilişkilidir. Apseyi boşaltan doktorun herhangi bir yanlış müdahalesi ile oluşmamıştır.  

Gerek makat çevresinde oluşan apseler gerekse fistül hastalığının tedavisi ancak cerrahi (ameliyat) bir müdahale ile olur. Gelişigüzel kullanılan antibiyotik tedavisi ile hastalık tedavi edilemez.

Makat bölgesinde birçok hastalık benzer belirti ve bulgu verdiği için ayırıcı tanı önemlidir.

Ayırıcı tanı için gecikmeden mutlaka bir genel cerrahi uzmanına gidiniz.

http://www.kolonrektum.com/makat-cevresinde-apse

http://www.kolonrektum.com/makat-cevresinde-fistul

Saygılarımla

Prof Dr M Ayhan KUZU

Instagramda Takip Et