Kolon Kanseri Tedavisi

Bağırsak Sendromu

20-01-2020 10:19:30

Merhaba benim sorum şu. Bende ibs sorunu var. haftaiçi çalıştığımda büyük tuvaletimi yapamıyorum. Hafta sonunda gayet rahat bir şekilde yapıyorum. Kahve ve sigarayla haftaiçi bunu yapsam da tuvaletim gelmiyor. Karnım şişiyor. Aşırı bir şekilde ama yine de yok, tekrar makatımda sıkıştırma hissini geri getirmek için neler yapmalıyım.Cevaplarsanız sevnirim.

Yanıt:

Geçmiş olsun.

İrritabıl bağırsak sendromu, karın ağrısı, dolgunluk ve şişkinlik hissi, anormal bağırsak hareketleri (zaman zaman kabız ve ishal) gibi belirtilerin birlikte görüldüğü bir tablodur. İrritabıl bağırsak sendromu, sık görülen kronik (uzun süre devam eden) bir durumdur. Gerçek anlamda bir hastalık değildir (soğuk algınlığı gibi kişiden kişiye geçmez, ameliyat yada ilaçlarla tedavi edilmez). Bu hastalığın organik veya biyolojik herhangi bir nedeni yoktur. Hayatı tehdit etmez ama kişinin yaşam kalitesini bozabilir.

İrritabıl bağırsak sendromu olan hastalar ishal, veya kabızlık, bazen de her ikisinin birlikte olduğu (zaman zaman ishal kabızlık) belirtiler yaşarlar. Buna ek olarak sıklıkla karın sol alt tarafında olan künt veya kramp tarzında ağrılar, acil dışkılama ihtiyacı, aşırı gaz çıkarma, dolgunluk ve şişkinlik hissi, geğirme, midede yanma gibi şikayetlere sebep olabilir. Mukuslu dışkılama da irritabıl bağırsak sendromunun bir belirtisi olabilir. İrritabıl bağırsak sendromunda hiçbir zaman kanlı dışkılama beklenmez.

Kanama, kansızlık, kilo kaybı, ateş, ve gittikçe artan kabızlık gibi şikayetler irritabıl bağırsak sendromu ile izah edilmemeli, acil olarak doktora gidilmelidir.

Fiziksel egzersiz, uygun diyet, stressiz yaşam ve ilaç tedavisiyle önüne geçilebilir.

Daha detaylı bilgi için;

http://www.kolonrektum.com/irritabil-bagirsak-sendromu

Saygılarımla

Prof Dr M Ayhan KUZU

Instagramda Takip Et