Kolon Kanseri Tedavisi

İritabıl Bağırsak sendromu

27-06-2019 15:22:51

Sayın Hocam, Bana irrtabıl bağırsak sendromu dediler. 3 sene once. bu sene yine siskinlik, ishal var. midemde agriyor. ulsermi baska biseymi ne onerirsiniz.

Yanıt:

CEVAP

Öncelikle Geçmiş olsun.

İrritabıl bağırsak sendromu, karın ağrısı, dolgunluk ve şişkinlik hissi, anormal bağırsak hareketleri (zaman zaman kabız ve ishal) gibi belirtilerin birlikte görüldüğü bir tablodur. İrritabıl bağırsak sendromu, sık görülen kronik (uzun süre devam eden) bir durumdur. Gerçek anlamda bir hastalık değildir (soğuk algınlığı gibi kişiden kişiye geçmez, ameliyat yada ilaçlarla tedavi edilmez). Bu hastalığın organik veya biyolojik herhangi bir nedeni yoktur. Hayatı tehdit etmez ama kişinin yaşam kalitesini bozabilir.

İrritabıl bağırsak sendromu olan hastalar ishal, veya kabızlık, bazen de her ikisinin birlikte olduğu (zaman zaman ishal kabızlık) belirtiler yaşarlar. Buna ek olarak sıklıkla karın sol alt tarafında olan künt veya kramp tarzında ağrılar, acil dışkılama ihtiyacı, aşırı gaz çıkarma, dolgunluk ve şişkinlik hissi, geğirme, midede yanma gibi şikayetlere sebep olabilir. Mukuslu dışkılama da irritabıl bağırsak sendromunun bir belirtisi olabilir. İrritabıl bağırsak sendromunda hiçbir zaman kanlı dışkılama beklenmez.

Kanama, kansızlık, kilo kaybı, ateş, ve gittikçe artan kabızlık gibi şikayetler irritabıl bağırsak sendromu ile izah edilmemeli, acil olarak doktora gidilmelidir.

Fiziksel egzersiz, uygun diyet, stressiz yaşam ve ilaç tedavisiyle önüne geçilebilir.

Daha detaylı bilgi için;

http://www.kolonrektum.com/irritabil-bagirsak-sendromu

Saygılarımla

Instagramda Takip Et