Kolon Kanseri Tedavisi

Ülseratif Kolit hastalığı

17-01-2020 00:36:21

Hocam merhaba babam ülseratif kolit hastası. Bu dönemde ataklar çok yüksek uzun zamandır atakları kesemedik. Doktora gidiyor ilaçlar alıyor ama ataklar önlenmiyor. Kolonoskopi oldu doktorlar sonucun beklenildiği gibi olmadığını söylüyor ama babam çok şiddetli olduğunu söylüyor. Yemek konusunda nelerden uzak olmalı. Genellikle ne yemeli? Süt ve süt ürünlerinden uzak olması gerekiyor mu? Sıvı besin az mı tüketsin. Teşekkür ederim. Lütfen yardım edin.

Yanıt:

Geçmiş olsun.

Ülseratif kolit, kalın bağırsağın içini örten tabakanın (mukoza-submukoza) iltihabıdır. İltihabi değişikliğin olduğu bölgede bağırsağın iç yüzünü döşeyen örtü tabakası olan mukozada ülserler oluşur. Bu nedenle hastalığa, ülserlerle karakterli hastalık anlamına gelen ülseratif kolit denir. Kalın bağırsak içinde en sık rektum ve sol kolon (kalın bağırsağın son bölümü) etkilenir. Bağırsak kanalının diğer bölümleri (örneğin: mide, ince bağırsak) bu hastalıktan etkilenmez.

Hastalık sıklıkla karın ağrısı, kanlı ishal, halsizlik ve kilo kaybı ile seyreder. Ülseratif kolit zaman zaman alevlenme gösteren bir hastalıktır.

Sıklıkla ilaç tedavisi yeterlidir. İlaç tedavisinden yarar görmeyen hastalarda, ilaç tedavisinin yan etkileri olduğunda veya ilaçları kullanamayan hastalarda ameliyat gerekebilir.

Bir gastroenteroloji uzmanının görmesinde yarar vardır.

Daha fazla bilgi için:

http://www.kolonrektum.com/iltihabi-bagirsak-hastaligi 

Saygılarımla.

 Prof. Dr. M. Ayhan KUZU

Instagramda Takip Et